Chatařská sezóna pomalu končí. Důležitá je pojistka, ale i adekvátní zazimování

Začátek podzimu značí konec takzvané chatařské sezóny. Pro chataře a chalupáře tak přichází chvíle, kdy je nutné zazimovat svůj rekreační objekt. Jde také o období plné obav, jak bude chata vypadat na začátku jara. Během podzimních a zimních měsíců také hrozí návštěva zlodějů.

Dle oficiálních statistik, průměrná škoda při vloupání do rekreačních objektů činí zhruba dvacet tisíc korun, nejčastější jsou krádeže ve Středočeském kraji.

Letní bydlení má skoro půl milionu lidí

Rekreační objekty vlastní více než 450 tisíc obyvatel ČR, chaty a chalupy jsou někdy situované do hodně odlehlých míst. Investice v řádu desítek tisíc korun nejsou žádnou výjimkou, v některých případech jsou náklady na zvelebování chat ještě mnohem vyšší. I proto jde o častý terč nenechavců, kteří mají na podobné cíle během podzimu a zimy dostatek času. Mnoho majitelů chat totiž v zimě zůstává doma, poprvé se vypraví do rekreačního objektu až o prvních jarních víkendech. Jak hovoří statistika, průměrná škoda na majetku činí dvacet tisíc korun, nejčastěji dochází ke vloupáním ve Středočeském, Jihomoravském a Jihočeském kraji, nejméně často řádí lupiči na Karlovarsku.

A jak se bránit? Především, pečlivě zabezpečit okna a dveře, důležitý je i kvalitní zámek, radí Vanda Kýpeť ze Slavia pojišťovny. Zahradní nářadí patří do objektu (popř. skleníku), od věci jistě není ani instalace alarmu či bezpečnostních dveří. Cenný majetek by pak měl být chráněn pojistkou, která pokryje nejen vloupání, ale třeba i možnost živelné pohromy. V zimě totiž může napáchat škody i počasí, mráz poškodí topení nebo vodovod. Zkontrolujte proto pečlivě před posledním letošním odjezdem střechu a vypněte elektřinu, ideálně také vytáhněte kabely od elektrospotřebičů ze zásuvek. A buďte zadobře se sousedy, právě oni vám mohou dát vědět o hrozícím nebezpečí – spolehliví přátelé také chatu čas od času překontrolují.

Pokud zjistíte, že bohužel k vloupání došlo, zavolejte neprodleně policii. Před příjezdem policistů pak do chaty nevcházejte a neuklízejte nepořádek, možná byste tak zhatili vyšetřování – důležité je totiž pečlivě prozkoumat všechny stopy.