Celková nabídka bytu v Praze presahuje 7000, vloni se nejvíce prodalo na Praze 9

Celková nabídka nových bytu v Praze v projektech s 50 a více byty presahovala k 31. 12. 2010 hranici sedmi tisíc, presneji 7084 nových bytu. Za celý rok 2010 pritom pražští developeri prodali celkem 2691 jednotek. Aktuální nabídka nových bytu v Praze tak tvorí zhruba 2,5 násobek celkové rocní poptávky. Vyplývá to z pravidelné analýzy prední ceské developerské spolecnosti EKOSPOL, která patrí mezi trojku nejvetších ceských developeru dle podílu na trhu prodaných bytu.

Celkem 7084 nabízených nových bytu obsahuje všechny bytové jednotky v developerských projektech s 50 a více byty v katastrálním území Hl. m. Prahy, které developeri aktivne nabízejí. Jde o byty v ruzných stádiích realizace – celkové císlo tedy zahrnuje jak byty dokoncené, tak byty ve fázi probíhající výstavby i byty, které se již prodávají, ale ješte se nezacaly stavet. Celkový pocet dokoncených a dlouhodobe neprodejných bytu – tzv. „ležáku“ – byl ke stejnému datu roven císlu 2276. Na celkové zásobe nabízených bytu tak ležáky participují približne z jedné tretiny.

Podle Evžena Korce, generálního reditele a predsedy predstavenstva developerské spolecnosti EKOSPOL, je však nabídka nových bytu v hlavním meste nedostatecná. „Musíme si uvedomit, že tech zhruba 4800 bytu v nove pripravovaných projektech, které nyní Praha nabízí, bude dokonceno v horizontu 1-2 let. Pokud se v Praze vloni prodalo 2691 bytu a v letošním roce ocekáváme prodej presahující 3000, pak by se soucasná nabídka nových, cenove konkurenceschopných bytu mela blížit spíše hranici šest tisíc,“ myslí si Korec. „Predražené dokoncené byty z období realitního boomu konkurenci netvorí – nikdo si je totiž za soucasné ceny nekoupí a ani developeri, ani banky se zatím ke slevám nemají,“ pokracuje Evžen Korec.