Nejvíce se pronajímají byty

V Česku mezi pronajímanými nemovitostmi jasně dominují byty, které tvoří 90 % veškerých nemovitostí určených k pronájmu. Zejména v Praze a Středočeském kraji patří jejich nabídka k nejvyšším. Na trhu se objevují také garáže či rodinné domy, oproti tomu chaty a další nemovitosti k pronájmu jsou spíše výjimkou. Byt pronajmete za necelý měsíc, přičemž nejrychleji zmizí z nabídky na Plzeňsku, na Liberecku to trvá dvakrát tak dlouho. Pardubicko a Vysočina jsou pak regiony patriotů, kteří upřednostňují dlouhodobou investici do vlastního bydlení spíše než pronájem nemovitosti.

„V průběhu března a dubna letošního roku byla každá devátá z deseti pronajatých nemovitostí byt. Pronájmy zaujímají čtvrtinu z více než 100 000 nabídek na největším českém realitním serveru Sreality.cz. Proto se staly hlavním tématem druhého vydání Reality českých realit, jehož výsledky představujeme v infografice, ve které také najdete strukturovaný přehled,“ uvádí Michal Zadák, manažer služby Sreality.cz. „I když se pronajímají zejména byty, desetinu pronajímaných nemovitostí tvoří rodinné domy a garáže. Ve Středočeském či Jihomoravském kraji, kde se daří tuzemské turistice, nalezneme v nabídce i chaty. Ostatní nemovitosti, jako např. vily či chalupy, jsou na trhu pronájmů spíše raritou,“ dodává Zadák.

Nájemníky bude vlastník bytu hledat nejčastěji 25 dní. Nejrychleji se přitom pronajímají byty na Plzeňsku, kde z nabídky bytů určených k pronájmu zmizí zpravidla za 15 dní. O den déle to bude trvat v Pardubickém kraji (16 dní). Na druhé straně téměř dvakrát tak dlouho trvá pronajmutí bytu v Ústeckém kraji, a to celých 29 dní, na Liberecku pak 28 dní. Nejvíce bytů k pronájmu najdeme v Praze (9 774), nejméně na Vysočině (149) a na Karlovarsku (247).

Doba potřebná k pronajmutí bytu však sama o sobě ucelenou představu o trhu s nemovitostmi nedává. Je třeba sledovat i další ukazatele. Vezmeme-li si jako příklad Prahu a Středočeský kraj, kde je nejmenší míra nezaměstnanosti (mezi 5 a 6 %) a zároveň nejvyšší roční přírůstek obyvatel vzniklý stěhováním (více než 10 tisíc), nepřekvapí nás, že nájmy zde patří k nejvyšším. „Jednoduše řečeno je zde po bytech velká poptávka a jejich pronájem může vlastníkům zajistit slušný zisk. Podobnou situaci můžeme sledovat v plzeňském či jihočeském regionu. To, že zde nájemní byty mizí z nabídky takovou rychlostí, způsobuje jejich menší množství i nižší cena,“ shrnuje Zadák.