Novinky na realitním trhu v roce 2015

Situace se na realitním trhu mění takřka každý den. A s příchodem roku 2015 tomu nebude jinak. Ke značným změnám, jež se dotknou také trhu s realitami, nepochybně přispělo zvýšení minimální mzdy a zavedení nové daně, která má začít platit od 1. ledna 2016.

Pokud tedy plánujete prodat či koupit pozemek, učiňte tak během tohoto roku. Později se vám může jak koupě, tak samotný prodej prodražit zhruba o pětinu. A to není ještě zdaleka všechno.

Zamezení „kšeftu“ s chudobou
Nákup nemovitostí a jejich následná přeměna v ubytovny pro sociálně slabé a ze společnosti vyloučené doposud představoval poměrně výhodný business. Tomu naši zákonodárci v roce 2015 učinili přítrž úpravou pravidel pro vyplácení pomoci v hmotné nouzi. Ta bude nově vyplácena pouze majitelům těch ubytoven, které splňují přísné hygienické standardy. Novinka, jež nepochybně zvedne značnou vlnu kritiky, vstoupí v platnost 1. května 2015.

Zvýšená 21 % daň nově i na stavební pozemky
Již výše jsme nastínili jednu ze zásadních změn, která se realitního trhu i našich peněženek citelně dotkne. Touto změnou je 21 % daň z přidané hodnoty, která nově zatíží i stavební pozemky. Dle odhadů realitních makléřů a předních finančních analytiků tedy cena pozemků v následujících letech stoupne zhruba o jednu pětinu. Pod pojmem stavební pozemek si můžeme představit takový pozemek, jehož součástí nejsou inženýrské sítě, respektive sítě jsou přivedeny pouze k jejich hranici.

Nemovitost v hotovosti nezaplatíte
Další změna, která vstoupila v platnost 1. 12. 2014, se týká finančních prostředků, jež lze uhradit v hotovosti. Nově jsou tyto platby limitovány hranicí 270 000 Kč. Změna se týká nejen nejrůznějších darů nebo půjček, ale také placených záloh, rezervačních poplatků nebo kupních cen nemovitostí. Veškeré platby překročující hranici 270 000 Kč tedy již musí být hrazeny bezhotovostně.

Omezení 100 % hypoték
Další omezení, o kterém zákonodárci horlivě diskutují, se týká stále oblíbenějších 100 % hypoték. Ty v současné době poskytuje pouze hrstka bankovních domů. Ačkoli ještě není nic pevně rozhodnuto, Česká národní banka se nechala slyšet, že 100 % hypotéky omezí na pouhých 85 %. Pro pořízení vlastního domu či bytu tedy bude potřeba čerpat z vlastních úspor a nespoléhat pouze na benevolentnost vybrané bankovní instituce.

Zásada materiální publicity katastru nemovitostí
Také tato zásada začala platit úderem 1. ledna tohoto roku. Velmi zjednodušeně ji lze popsat následovně: pokud kupujete nemovitost od osoby, která je jako vlastník zapsaná v katastru nemovitostí, má se za to, že jednáte v dobré víře. Pokud je vlastníkem někdo jiný, kdo se o vaši nemovitost později přihlásí, vy – jakožto nový vlastník o nemovitost nově nepřijdete.

Více informací o aktuálním trhu nemovitostí, čerstvých realitních nabídkách a poptávkách naleznete na www.realitnirevoluce.cz

Čtěte také

stavby Mechanická sprcha vznikla až v 18. století
stavby Zákazníci chtějí bezpečnostní dveře
stavby Developerský projekt Holečkova House nabízí i penthouse
stavby Moderní tipy pro malé koupelny
stavby Jak v létě vydržet ve vyhřátém bytě či domě? Pomohou světlé barvy i venkovní žaluzie
stavby Jaké jsou chyby při výběru toalety
stavby Největší zájem je o malé byty, dají se pronajmout za dva týdny
stavby Pověsit si na vnější plášť domu průmyslovou kameru dnes není jednoduche