Konec topné sezóny vyžaduje kontrolu, pozvěte si kominíka

Začátek jara je na dohled, s ním přijde i pozvolné ukončení topné sezóny. A právě to je nejlepší chvíle pro dílčí údržbu a servis komínů, kotlů a radiátorů. Odborníky seženete zjara mnohem snáz než během podzimních měsíců. Takže jak na to?

Prohlídka plynového kotle je velmi důležitá

Odborníci i výrobci se shodují na tom, že plynový kotel by se měl kontrolovat alespoň jednou ročně, a to vždy, když nastane konec topné sezóny. Během podzimních měsíců nemají odborníci volné kapacity a čekací doby jsou velmi dlouhé. „Odborník kotel prohlédne, zkontroluje jeho správnou funkci a případně vymění některé opotřebené součásti. Technik vám také vystaví potvrzení o provedené kontrole,“ říká k celé věci Magdaléna Baumannová z projektu E.ON Rádce. Pokud jde o nalezení vhodného odborníka, zapojit se může i dodavatel energií. Společnost E.ON připravila pro své klienty službu E.ON Servis kotlů, kterou můžete klidně ještě dnes využít.

Kominíci ještě zdaleka nevymřeli

Kotle na tuhá paliva si zaslouží kontrolu až dvakrát ročně. Čištění komínu je možné svépomocí, ale najmout si na něco podobného odborníka není jistě od věci. Každoročně je také ze zákona povinná kontrola spalinových cest, na tu je možné povolat jen vyučeného kominíka. Ten během kontroly prověří stav komína a kouřovodu, komín pročistí a provede i menší údržbu. Celková cena za tyto úkony zpravidla nepřesáhne hranici pěti set korun.

strechy_komín_pxb

Důkladnou údržbu si zaslouží i radiátory. Nezrezivěly? Neuniká z nich voda? Pokud uvidíte závadu už na první pohled, je třeba zavolat topenáře. Odvzdušnění klidně nechte až na start topné sezony, ale co je důležité – prohlédněte termostatické hlavice – během léta je nechte několikrát úplně otevřené a pozorujte, co se děje.

Pozornost věnujte i kotlům na tuhá paliva. V nich se totiž obvykle usazují ve velkém nečistoty, které ale dostanete pryč obyčejným kartáčem či špachtlí. Prohlédněte rošty, těsnící dvířka a šamotovou vyzdívku. V neposlední řadě – kontrola technického stavu je povinná každé dva roky. Revizi nebo případnou opravu musíte nechat na bedrech zkušeného technika, nikdy ji nedělejte svépomocí!